Zelfbewoningsplicht voor nieuwbouw koopwoningen tot €355.000 grens: €50.000 boete bij overtreding
Donderdag 3 februari 2022 (1 min, 23 sec)
BARENDRECHT – Het college van Barendrecht heeft op 1 februari voor heel Barendrecht een zelfbewoningsplicht ingesteld. Dit verplicht kopers van een nieuwbouwwoning om de woning niet te verhuren, maar er zelf te gaan wonen. Hiermee wil de gemeente woningzoekenden beschermen. Het komt in Nederland namelijk steeds vaker voor dat beleggers en mensen met voldoende eigen geld betaalbare koopwoningen opkopen en verhuren.
Wethouder Proos geeft aan waarom dit belangrijk is: “Met de zelfbewoningsplicht willen we als gemeente de Barendrechtse huizenmarkt beschermen. In veel gemeenten kopen beleggers betaalbare nieuwbouwkoopwoningen op. Vervolgens verhuren zij deze voor veel geld of verkopen zij deze snel door tegen veel hogere prijzen. Dit willen we in Barendrecht voorkomen met een zelfbewoningsplicht voor nieuwbouwkoopwoningen tot de NHG-grens (Nationale Hypotheek Garantie).”
Opmerking door BarendrechtNU: De verplichting is weliswaar voor heel Barendrecht ingesteld, maar zal op dit moment nog slechts zeer beperkt inzetbaar zijn: Alleen nieuw gebouwde koopwoningen tot de NHG grens (= €355.000 in 2022) vallen onder de verplichting. Dergelijke woningen worden in Barendrecht (vooralsnog) zeer weinig gebouwd.
Zelfbewoningsplicht geldt vijf jaar
De zelfbewoningsplicht geldt voor vijf jaar en gaat in, één dag nadat de koper officieel staat ingeschreven op het adres. De koper krijgt een boete van €50.000,- wanneer blijkt dat die de woning niet zelf bewoont. De boete geldt ook wanneer de koper de zelfbewoningsplicht bij verkoop binnen vijf jaar (voor de overgebleven looptijd van de oorspronkelijke vijf jaar), niet doorgeeft aan de nieuwe eigenaar.
In berichtgeving over woningbouw wordt er regelmatig gesproken over “betaalbare woningen” en “dure woningen”: Voor 2022 zijn de prijzen vastgesteld die bij deze termen horen (brief “Prijsgrenzen woningbouw 2022” van het college aan de raad). #woningmarkt #prijzen #Barendrecht pic.twitter.com/cqLqvMj75h
— BarendrechtNU (@BarendrechtnuNL) February 14, 2022
Recent nieuws
-
Zondag 6 juli: Nederlands Kampioenschap BMX Racing bij Fietscrossclub Barendrecht
Vrijdag 27 juni 2025
-
5 en 6 juli: Gratis Jazz evenementen in Het Kruispunt en de Bethelkerk
Donderdag 26 juni 2025
-
64 nieuwbouw appartementen Zeeheldenbuurt (sociale huur) vanaf 2 juli op Woonnet Rijnmond
Woensdag 25 juni 2025
-
Dwangsom van €20.000 opgelegd om activiteiten van Islamitisch centrum Barendrecht aan Bijdorpplein te stoppen
Woensdag 25 juni 2025
-
Friendswonen, laatste inschrijfmogelijkheid: Kans voor jongeren op woonruimte in Lagewei
Woensdag 25 juni 2025