1931: Video van VELO fabriek aan de Achterzeedijk
Zaterdag 29 augustus 2015 (1 min, 23 sec)
BARENDRECHT – [Video] Naar aanleiding van de komende Monumentendag heeft Bas Romeijn besloten om aan de slag te gaan met het oudste filmdocument uit Barendrecht. Deze film toont de voormalige VELO fabriek aan de Achterzeedijk in vol bedrijf.
Vandaag de dag zijn het kantoorgebouw en de schoorsteen nog over en hebben ze de status van Gemeentelijk Monument gekregen.
Reclamefilm voor VELO wasmachines uit 1931
Deze historische film is zeer waarschijnlijk het oudste filmmateriaal over een deel van Barendrecht. Hierin laat de VELO wasmachinefabriek vol trots zien hoe de machines in grote aantallen in de fabriek in Barendrecht werden gemaakt. Daardoor krijgen we nu een prachtig beeld van het werk en de organisatie in een industrie uit die tijd. Opmerkelijk is het om te zien dat slechts één stoommachine van 250 PK de vele machines aandrijft. Een uitgebreid systeem van assen en aandrijfriemen liep door de fabriek. De VELO wasmachinefabriek was in 1905 opgericht in Rotterdam en wegens de groei verplaatst Barendrecht. Het was de eerste en laatste van de 14 wasmachinefabrikanten die Nederland ooit gekend heeft.
Houten kuip
Een eeuw geleden waren haar wasmachines met houten kuipen al zeer populair. Je kon met een slinger de was door de kuip laten bewegen. Daarom gebruikte men de slogan “Een kind kan de was doen!“ En als je al elektriciteit had, dan was er zelfs een uitvoering met elektromotor beschikbaar. Omdat er nog geen speciale winkels voor huishoudelijke apparaten bestonden, werden ze verkocht in eigen winkels in Nederland, België en Frankrijk.
De film is onderdeel van de documentaire “Het VELO tijdperk” die Bas Romeijn gemaakt heeft. Voor VELO Beheer maakte hij daarvan hele korte versie, met daarin slechts een deel van deze historische film.
Video: Bas Romeijn, BarendrechtNU
(Op alle video's berust copyright. Video's mogen zonder toestemming v.d. maker niet worden gekopieerd of worden overgenomen.)
Recent nieuws
-
Jongen van fatbike beroofd aan Van Beuningenhaven: Verdachte opgepakt, fiets terug bij eigenaar
Vrijdag 26 juni 2026
-
Wielerronde van Barendrecht op zaterdag 4 juli
Dinsdag 23 juni 2026
-
27 jun: Open Tuinen Dag Barendrecht 2026
Maandag 22 juni 2026
-
Gemeente is gebrek aan handhaving Oude Maas beu, eist per direct ingrijpen van recreatieschap
Dinsdag 16 juni 2026
-
15 jun – 21 aug: Afsluitingen door werkzaamheden aan Smitshoekse Baan
Vrijdag 12 juni 2026